papazin cayiri

Boşanma Davası Açmak İçin Avukat Gerekir Mi?


Boşanma Davası Açmak İçin Avukat Gerekir Mi?

Eşlerden biri boşanma davası açmak istiyorsa, aile hukuku alanında uzman bir avukat tutmalıdır. Çünkü boşanma dilekçesinin aile mahkemesine sunulması için yasal bir gereklilik vardır. Boşanma davasıyla ilgili yasal zorunluluk nedeniyle, başvurular sadece aile avukatı tarafından yapılabilir.

Ancak, diğer eşin sadece boşanmayı kabul etmek istediği takdirde İstanbul boşanma avukatı atamasına gerek yoktur. Bir avukat yeterli olacaktır. Boşanmak istemiyor ya da mal varlığı, nafaka, velayet gibi konularda anlaşamadıysalar o zaman her iki tarafın da avukatı olması gerekir. Çünkü, bir avukat tarafından temsil edilmeyen eş, boşanmadan sonra temyiz feragat beyan edemez.

Bo-anma-Davas-A-mak-in-Avukat-Gerekir-Mi

Boşanmada Ele Alınacak Konular

  • Nafakanın kararlaştırılması
  • Evlilikle ilgili ev ve ev eşyaları
  • Mal ve haklar
  • Tazminat
  • Çocuğun velayeti, bakımı ve çocuğun diğer eşe teslim edilmesi gibi annelik konuları

Aile mahkemesi, evlilik üç yıldan uzun sürerse ve tazminat için yetkili bir noterden feragat edilmezse, nafaka ya da tazminatını resen yapar.

Aile mahkemesi, müteakip diğer tüm konularda sadece başvuru üzerine karar verir, böylece eş, kaçınılmaz olarak, başvuruda bulunulması halinde boşanma için bir boşanma avukatı tutar.

Bir Avukat Yeterli Mi?

Ortak boşanma avukatı mümkündür. İstanbul boşanma avukatı olarak eşler bir avukat tutabilir elbette anlaşmalı şekilde boşanacaksalar. Fikir ayrılığına düşerler ya da birinin istediğini diğer eş vermek istemezse o zaman her iki tarafın avukatı ayrı olmalıdır.

Eşler temel olarak boşanma konusunda hemfikir olsalar da ortak avukat genellikle mümkün değildir. Her iki eş aynı anda müşteri olarak hareket edemez. Görevlendirilen avukat daha sonra müvekkili adına boşanma başvurusunu aile mahkemesine sunarken, kanunda temsil edilmeyen eş boşanmayı onaylar (= dostane yani anlaşmalı boşanma ). Aile hukuku için işe alınan avukatın yasal olarak her iki tarafı temsil etmesine izin verilirse, bu kaçınılmaz olarak çıkar çatışmasına yol açacaktır. Bu nedenle bir avukat ikisini temsil etmez. Birinin avukatı olur ancak diğer eş tüm olan bitene katılır.

Bu temelde sanık için anlam ifade eder: Boşanma bağlamında hak ve yükümlülükleri hakkında yeterince bilgilendirildiğinden emin olmak istiyorsa İstanbul boşanma avukatı aile hukuk bürosundan da tavsiye almalıdır. Genellikle sadece mahkeme dışı tavsiye için yetki vermek yeterlidir.

Boşanma Davası Açmak İçin Avukat Gerekir Mi? ile Benzer Yazılar:

13 Nisan 2020 Saat : 11:47

Boşanma Davası Açmak İçin Avukat Gerekir Mi? Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

 Son Yazılar FriendFeed

Son Yorumlar