papazin cayiri

Bal’ın Faydaları


Bal’ın Faydaları

Bal’ın Faydaları

Bal, milyon yıldır yenilmekte olan bir besin maddesi olmakla birlikte, geçmişte atalarımızın her gün bal yediklerini sanmayın. Bal tüketiminin, arıların bal üretimiyle ilgili olarak mevsimsel bir seyri vardır. Bal bol miktarda enerji içerdiği için lida diyetleri sırasında aşırı miktarda tüketmekten kaçının.

Doğada serbest yaşayan canlılar, birkaç ay boyunca en fazla dört ay ve ancak bulabildikleri kadar bal yerler. Günümüzde, Güney Avusturalya’ daki Anbarra Aborjinleri, yılda yalnızca bir ay bal yerler.

Bal, bütün şeker türleri içinde kalorisi en yüksek olanlardandır. Bir kaşık balda 65 kalori, aynı miktarda çay şekerinde 48 kalori vardır. Bu nedenle, kilo sorunu olanların dikkatli olması gerekir.

Amatör olarak bal yetiştirmek, doğayı ve hayvanları sevenler için az sermaye ve az emek gerektiren zevkli bir uğraş. Kovanın yanına bütün bir yıl süresince üç dört kez gitmeniz yeterli olur. Evinizin etrafında biraz yeşillik varsa, hele hele küçük bir koru, çam ağaçları, kestane ağaçlan bulunuyorsa hemen kollan sıvayın. Tek bir kovan sizin ve yakınlarınızın bal ihtiyacını fazlasıyla karşılar.

Bal’ın Faydaları ile Benzer Yazılar:

26 Ocak 2013 Saat : 1:25

Bal’ın Faydaları Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

 Son Yazılar FriendFeed

Son Yorumlar